Kolonya Derecelerinin Önemi

Kolonya içeriğindeki maddesinde etik alkol, su, limon, çiçek veya tütün esansı gibi hoş kokmasını sağlayacak ve aynı zamanda ferahlatıcı etki yaratan maddeleri bulunduran, maddelerin karışımından oluşan bir parfüm türüdür. Ferahlatıcı ve hoş koku özelliğinin yanı sıra kolonyanın keskin kokusu sebebi ile ayıltıcı bir özelliği de bulunmaktadır. Kolonya içerisinde alkolün bulunması sağlık açısından bir çok şeye de iyi geliyor. 70 veya 80 derece şeklinde genellikle üzerinde belirtilen bu dereceler nedir ve ne önemi vardır?

Kolonya içermekte olduğu alkol oranına göre alkol derecelendirmesi yapılır. Bu alkol miktarları genellikle 70 veya 80 derecedir. Ağzı kapalı tutulması gereken ve güneşten uzak kaldığı sürece ortalama 5 yıl asla bozulmayan kolonyaların yüzde 80-96’sı etil alkolden, kalan kısmı ise su ve esanstan oluşmaktadır.

Kolonyanın virüsü öldüren bir etkisi olduğu söylemlerini hemen hemen hepimiz duymuşuzdur. Bir çok alkol derecesine sahip olan kolonyalar, el hijyeninde veya virüsten korunmada tabii ki kullanılabilir. Bu kullanım sırasında en önemli şey kolonyanın kaç derece alkol seviyesine sahi olduğudur. Sadece kolonyanın değil herhangi bir sıvının dezenfekten özelliğine sahip olabilmesi için minimum yüzde 70-95 arası bir alkol oranına sahip olması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra yüzde 80-90 derece arasında alkol içerdiği sürece de el hijyeninde kullanılabilir olduğu açıklandı. Günümüzde dışarıda en kolay bulunabilen ve hemen hemen her yerde olan kolonya derecesi ise 60 derecelik kolonya seviyesidir. 60 derecelik kolonya ise hasta kişiler ile karşılaşmamız durumunda ellerimiz açısından oldukça korunaklı olacaktır.

Uzmanlar özellikle tuvalet ihtiyacımızı giderdikten hemen sonra ellerimiz için kolonya kullanmamız gerektiğini önerirler. Ülkemizde ise en fazla tüketilen kolonya çeşidi tütün ve limon kolonyası olarak bilinmektedir. Ellerimizi su ve sabun ile yıkadıktan hemen sonra kolonya ile ovuşturmamız oldukça sağlıklı ve tedbirli bir hareket olacaktır.

Kolonyayı normal ve sıradan amaçlar için değil de herhangi bir virüs veya hastalıktan korunmak amacı ile satın almayı düşünüyor iseniz yüzde 80 veya yüzde 96 etil alkol içermesi gerekmektedir. Uzmanlar virüsten korunmak için kullanılacak olan kolonya derecelerini bu şekilde açıklıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir