Kolonya Kültürü

Güzel kokusu ve ferahlatıcı yapısı ile kolonya değişmeyen bir kültür olarak kalmıştır topraklarımızda. Hayatımızın değişmeyen bir parçası olan kolonyalar, uzun tarihi ile de bizleri oldukça şaşırtmıştır. Birbirinden farklı çeşidi bulunan kolonya, yüzyıllardır hem temizlik hem de hijyen açısından da oldukça önemli görünüyordu.

İlk başta Avrupa da daha sonrasında ise hız kesilmeden tüm dünyaya yayılan kolonya, Almanyanın 1600’lü yollarına dayanmaktadır. Bizlerin topraklarına has olarak düşündüğümüz kolonya aslında ilk olarak Köln şehrinde üretiliyor. Bilinenlere göre ilk defa 1690 yılında Almanyanın Köln şehrinde bir seyyar satıcı tarafından yapılmıştır. Köln şehrinde yaşamakta olan bu seyyar satıcının adı Jean Paul Feministir.

Tüm bu bilgilere rağmen kolonyayı tam olarak kimin bulduğu üzerine kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Feminis, kolonyayı yaptıktan hemen sonra yazmış olduğu kolonya formülü reçetesini Giovanni Antonio Farina adlı birine bırakmıştır.

Daha sonrasında Giovanni Antonio Farina, kolonya reçetesini yeğeni olan Giovanni Maria Farinaya bırakmıştır. Aslında kolonya üretimi olayına derin bir şekilde baktığımızda bu kişi Giovanni Maria Farina bulmuştur denilebilir çünkü kolonya yapımı üzerine çalıştıktan hemen sonra lavantanın hoş kokan suyunu kullanarak ilk kolonyayı üretmiştir. Daha sonrasında kolonyanın ünü 19. Yy. başlarına doğru Fransaya yayılmıştır.

Burada ise bizlerin kolonyası, kolonya suyu adı ile ünlenmiştir. Bu yayılımın ve ünün ardından tüm dünya yavaş yavaş kolonya ile tanışmıştır. İlk başlarda hoş lavanta kokusu ile buluşan kolonya daha sonralar da bir tıbbi malzeme olarak kullanılmaya başlamış hemen sonrasında ise temizlik maksadı ile kullanılmaya başlanmıştır. Kolonyanın bizim topraklarımız ile buluşması ise II. Abdülhamid ile gerçekleşmiştir.

II. Abdülhamid döneminin ilk yıllarında tanıştığımız kolonya ülkemizde oldukça iyi bir şekilde yerleşmiştir. İlk başlarda kolonyayı dışardan ithal etmemizin ardından Ahmet Faruki bizim topraklarımızda kolonya üretmeye başlamıştır.

Ülkemizde o zamandan bu yana sıkı bir yer edinen kolonya, şimdilerin bile vazgeçilmezi durumundadır. Bizler de bir gelenek haline gelmiş ve toplumumuzda yerini değişmeden korumuştur. Konuk ağırlama ritüellerinin bir vazgeçilmezi olan kolonya, ülkemizde adet haline gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir