Kolonya Neden İkram Edilir?

Osmanlı döneminde hayatımıza giren ve hayatımıza girdiği andan bu yana hiç değişmeyen azalmayan kültürleşmiş bir halle gelen kolonya, bayram merasimlerinin, misafir ağırlamalarının, ziyaretlerin olmazsa olmazıdır.

II. Abdülhamid döneminin başlarında topraklarımıza gelen ve bizler ile yeni yeni tanışan kolonya, ilerleyen teknolojiye rağmen kolonya yerini her zaman korumuş ve kolonyanın yerini başka hiçbir ürün alamamıştır. Hijyen, temizlik, sağlık vb. Bir çok açıdan kullanılan ve tercih edilen kolonya misafir ikram ritüellerinin olmazsa olmaz bir ürünü haline geldi. Kolonya bugün ülkemizde pek çok yerde kendine hastır. Çeşitlerinin çok fazla olmasının yanı sıra her bölge kendine özgü olan kolonyayı kullanmaktadır. Bu çeşitler çam kolonyası, çay kolonyası, yeşil elma kolonyası, tütün kolonyası, çilek kolonyası, elma kolonyası, fındık kolonyası, gül kolonyası, lavanta kolonyası, leylak kolonyası, limon kabuğu kolonyası, limon çiçeği kolonyası, muz kolonyası, nane kolonyası, nar çiçeği kolonyası, portakal kolonyası, iğde çiçeği kolonyası şeklinde sırlanabilir. Tüm bu çeşitlerin yanı sıra en çok tercih edilen kolonya çeşidi ise tütün kolonyasıdır. Ritüellerin vazgeçilmezi olan kolonya ikramının hiç bir tören olabileceğini düşündünüz mü?

Herhangi bir misafirlikte, bayramda veya ziyaretlerde kolonya ikram edilen kişileri gözlemlediniz mi? Dikkat edeceğiniz taktirde kolonya ikramı, ellere, alınlara, yanaklara kutsal bir sıvıymışçasına sürülür. Kimi insanların misafirliğe gittiği ilk andan itibaren bir kolonya ikramı beklediğini de gözlemleyebilirsiniz. Öyle ki kolonya ikramı gelenek ve bir adet boyutuna ulaşmıştır. Bizler ise gelenek ve adetlere oldukça önem veren bir toplum olarak görülmekteyiz. Kimilerine göre kolonya gibi bir adet yerine gelen alışkanlığı gerçekleştirmemek ayıptan bile sayılabilir. Kimileri bol kolonya, kimileri zarif bir şekilde az kolonya almayı tercih eder. Kolonyanın sürülme tarzı da kişiden kişiye göre değişmektedir. Kimi insanlar ellerini ovuşturur gibi kolonya sürme tarzın sahipken kimi bileklerine sürer. Yanaklar boyun veya yüze sürme alışkanlığı da oldukça fazladır. Kolonya ikramı öncesi ve sonrası diye de bir şey vardır. İçerisinde içermiş olduğu ferahlatıcı ve güzel kokmasını sağlayan yapısı ile özellikle uzun yoldan evlerinize gelen kişiler üzerinde büyük etki yaratır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir