Kolonya’nın Tarihi

Her Türk insanının küçük yaşlarda tanıştığı ve yıllar önceden şimdi ki zamanlara kadar geldiği kolonya, şu günlerde Türkiye de kurtarıcı ürünler arasında gösterilmektedir. Çocukluğumuzda yer alan o farklı ve yakıcı kokular bugünlerde insanların evlerinden asla eksik etmeyeceği bir numaralı ürünler arasında yerini aldı. Türkiye de erken yıllarda başlayan ve bayramlarda sürekli ikram edilen kolonyalar, günümüzde bugüne büyüklerimizin kirleri ve hastalıkları engellemek adına kullandıklarını şimdiki dönemlerde anlaşılması da yeni nesil ile birlikte iyi bir görüntü verdi. Peki kolonya tarihi nerelere varmaktadır?

Kolonya İlk Üretimi

Kolonyaların içerisinde bulunan çeşitli alkol oranları vücudumuzda yer almaya çalışan ve insanoğlunun en önemli düşmanı olan mikropları hızlı bir şekilde öldürmekte ve günümüzde artık dezenfektan ürünleri arasında yer almaktadır. Kolonyalar geçmişten bugüne hem hastalıklarla hem de güzel kokusu ile birlikte günümüzde önemli bir rol oynamaktadır.

Kolonya tarihine göz atacak olursak ilk üretimleri 14. Yüzyıllara kadar dayanmakta. O dönemlerde Floransa da yer alan Santa Maria Manastırı içerisinde yaşayan rahipler aracılığıyla kullanıldığı söylenmekte. Bu söylentiler devam etse de dünya içerisinde bilinen profesyonel bir şekilde üretilen kolonya ürünleri İtalyan kökenli olan Giovanni Feminis tarafından Almanya da üretilmiştir. Kolonya isminin ise geçmişten bugüne Almanya da yer alan Köln şehrinde üretilen bu ürünlerin “Köln suyu” anlamından geldiği rivayetlere dayanmaktadır.

Türk Tarihinde Kolonya Kullanımı

Türk tarihinde ilk kolonya üretimleri II. Abdülhamit tarafından başlatılmıştır. O dönemde oldukça sevilen bu kolonyalar yurdun dört bir yanına dağıtılmaya ve üretimi de hızlanmaya başlamaktadır. Osmanlı da özellikle gül suyu ve farklı kokular o dönemde oldukça moda haline geldiği söylenmektedir.

Eski dönemlerde bu kadar fazla beğenilen kolonyalar, zaman içerisinde o kadar benimseniyor ki Türk kökenlerinde adet olarak devam ediyor. Zaman içerisinde camilerde bulunarak bayram namazlarında dağıtılan bu kolonyalar Türk halkı için artık bir ritüel taşır hale geliyor. Evlerden çıkarken, evlere gelirken ve misafirler evlere gelindiğinde sürekli olarak paylaşılıyor. Türk tarihinde benimsenen kolonyalar zaman içerisinde Türkiye coğrafyasına ait bir ürün olarak dünyada da yer ediniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir